Idę na wybory!

28 października 2014 Nasze działania

Wybory samorządowe już niedługo! 16 listopada wybierzemy nowe władze Poznania, które rządzić będą naszym miastem przez następne 4 lata. Poniżej prezentujemy szereg przydatnych informacji, które pomogą Wam świadomie wybrać nowego prezydenta Miasta, członków Rady Miasta oraz Sejmiku Województwa.

Na początek wszystkich zainteresowanych zachęcamy do zapoznania się z kalendarzem wyborczym, który jasno i przejrzyście przedstawia to, jak przebiega okres przygotowania do wyborów.

KALENDARZ WYBORCZY

Warto też zapoznać się ze stroną miasta, gdzie znajdziecie wiele ważnych informacji na temat głosowania. Poniżej natomiast informujemy o tym jak wpisać się do rejestru wyborców (informacja przydatna dla osób niezameldowanych w Poznaniu), jak źle wyglądała frekwencja wyborcza w zeszłych wyborach, kto kandyduje i z jakim programem oraz odsyłamy Was do najciekawszych materiałów medialnych, dotyczących tegorocznych wyborów samorządowych.

###

FREKWENCJA W ZESZŁYCH WYBORACH SAMORZĄDOWYCH (2010)

  • Wybory prezydenckie:

Spośród 431 932 uprawnionych do głosowania, 165 991 poznaniaków oddało swój głos. Stanowi to zaledwie 38,43% uprawnionych do głosowania. To najgorsza frekwencja w Wielkopolsce!

Obecny prezydent został wybrany głosami 81341 wyborców (I tura) / 69533 (II tura). Stanowi to zaledwie 18,83% (I tura) / 16,09% (II tura) uprawnionych do głosowania.

By kolejny Prezydent Miasta Poznania miał silny mandat do działania, potrzebny jest większy udział mieszkańców w jej/jego wyborze!

  • Wybory do Rady Miasta:

W zeszłych wyborach do Rady Miasta wzięło udział 160 628 mieszkańców, co dało frekwencję na bardzo niskim poziomie  38.4%. Pośród radnych najwięcej głosów zebrał Grzegorz Ganowicz (4732), a najmniej Maria Nowicka (777).

Tak obecnie rozkłada się 37 miejsc w Radzie Miasta:

1. Platforma Obywatelska RP – 17 (37,03%)
2. Poznański Ruch Obywatelski – 8 (18,47%)
3. Prawo i Sprawiedliwość – 7 (18,18%)
4. Sojusz Lewicy Demokratycznej – 5 (14,62%)

Co ciekawe, na 5 miejscu znalazło się porozumienie My-Poznaniacy (9,32% głosów) pośród których 4 kandydatów dostało więcej głosów niż obecna radna Nowicka (najwięcej z nich Andrzej Białas – 1414). Jednak ze względu na obowiązujący system liczenia głosów nie uzyskało miejsca w Radzie.

Jaka będzie frekwencja w tegorocznych wyborach? Kto dostanie się do Rady Miasta?

###

KOMITETY I ICH PROGRAMY

KWW Anny Wachowskiej-Kucharskiej: Anna Wachowska-KucharskaKandydaci do Rady Miasta + Program

Koalicja Prawo do Miasta: Maciej WudarskiKandydaci do Rady Miasta + Program

Platforma Obywatelska: Jacek Jaśkowiak |  Kandydaci do Rady Miasta + Program kandydata PO na prezydenta

Prawo i Sprawiedliwość: Tadeusz Dziuba | Program

KWW Ryszarda Grobelnego Teraz Wielkopolska: Ryszard Grobelny | Kandydaci do Rady Miasta + Program

Sojusz Lewicy Demokratycznej – Lewica Razem: Tomasz Lewandowski | Kandydaci do Rady Miasta + Program

(Czekamy na informacje od pozostałych komitetów w sprawie kandydatów i ich programu)

###

KANDYDACI W MEDIACH I DEBATY

Rozmowy Gazety Wyborczej z kandydatami na fotel prezydenta Miasta: Tadeusz Dziuba | Ryszard GrobelnyJacek JaśkowiakZygmunt Kopacz | Tomasz Lewandowski | Anna Wachowska-Kucharska | Maciej Wudarski

Debata prezydencka w WTK: cz. 1 + cz. 2  | Debata z kandydatami do Rady Miasta Poznania w WTK: link | Wybory samorządowe 2014

Debata prezydencka w Radio Merkury: 06.10.2014 + 27.10.2014

Debaty w Głosie Wielkopolskim: Dziuba vs. Grobelny | Jaśkowiak vs. Lewandowski | Dziuba vs. Lewandowski | Jaśkowiak vs. Grobelny | Jaśkowiak vs. Dziuba

Serie artykułów o wyborach: Głos Wielkopolski | Gazeta Wyborcza

Jako Ulepsz Poznań na czas kampanii przedwyborczej, zainaugurowaliśmy działalność Społecznego Klubu Wyborczego w skład którego weszły również: Klubokawiarnia Meskalina oraz stowarzyszenia Prawo do MiastaInwestycje dla Poznania i PRZYSTANEK FOLWARCZNA. Naszym celem było sprawdzanie jakie pomysły na rozwój miasta mają kandydaci na prezydenta i radnych. Ile z nich ma szansę na realizacje, a które to tylko puste, wyborcze wydmuszki. Więcej na temat SKW przeczytacie tutaj

###

JAK WPISAĆ SIĘ DO REJESTRU WYBORCÓW?

1. Wydrukuj i wypełnij:
„Deklarację”
„Wniosek”

2. Do obu wypełnionych dokumentów dołącz kserokopię ważnego dokumentu stwierdzającego Twoją tożsamość.

UWAGA!: Decyzję o wpisaniu do rejestru wyborców można wydać w sytuacji, kiedy zostanie udowodnione, że dana osoba na stałe zamieszkuje po określonym adresem. To do Ciebie należy udokumentowanie tego faktu poprzez przedłożenie dokumentów potwierdzających stały pobyt pod wskazanym adresem tj. dokumentu najmu lub własności itd., a także oświadczeń o stałym zamieszkaniu przez osoby wspólnie zamieszkujące w tym lokalu lub sąsiadów.

Stałe zamieszkanie i związanie z Poznaniem można również wykazać poprzez przedłożenie umowy o pracę lub zaświadczenia o zatrudnieniu lub ewentualnie przez przedłożenie oświadczeń z organizacji społecznych, stowarzyszeń itp.

Osoba ubiegająca się o wpisanie do rejestru wyborców będąca zameldowana na pobyt czasowy jest zobowiązana do wyjaśnienia rozbieżności pomiędzy zadeklarowanym w zgłoszeniu meldunkowym pobytem czasowym, a deklarowanym we wniosku o wpisanie do rejestru wyborców stałym pobytem.

3. Z gotową deklaracją, wnioskiem, ksero dowodu i dokumentami potwierdzającymi Twój stały pobyt w Poznaniu udać musisz się do Urzędu Miasta – Wydziału Spraw Obywatelskich przy ul. Libelta 16/20, parter stanowisko ds. ewidencji ludności (godziny pracy: w poniedziałki od 7:30 – 17:00; we wtorki, środy, czwartki i piątki od 7:30 – 15:30).

4. W systemie kolejkowym pobierz bilet z literą „D”, a następnie złóż wszystkie dokumenty we wskazanym okienku. Wpis do rejestrów wyborców jest nieodpłatny.

5. Po trzech dniach zadzwoń pod 061-878-44-38 lub 061-878-44-39, by dowiedzieć się czy Twój wniosek został przyjęty, a tym samym będziesz mogła/mógł głosować w nadchodzących wyborach.

POWODZENIA! | Korzystaliśmy ze strony BIP Poznań: http://bit.ly/1ms5zWe