Rusza akcja „Stolik zarezerwowany”!

1 czerwca 2016 Nasze działania

Zainspirowani warszawską akcją „Obiady dla seniorów” organizowaną na Sadybie, spotkaliśmy się w czwórkę: Centrum Inicjatyw Senioralnych, Stowarzyszenie Ulepsz Poznań, Stowarzyszenie mali bracia Ubogich i Stowarzyszenie Wzajemnej Pomocy Flandria, by korzystając z naszej wiedzy i dotychczasowego doświadczenia zawodowego, zorganizować podobne działania w Poznaniu.

Akcja polega na tym, by raz w tygodniu poznańskie restauracje ugościły pary seniorów i ich towarzyszy-wolontariuszy i podarowały im nieodpłatną możliwość zjedzenia obiadu. Seniorki i seniorzy, którzy nie mogą opuścić domu, również zjedzą obiad w towarzystwie wolontariusza, który przywiezie przygotowany wcześniej przez restauratorów posiłek do domu seniora.

Pilotażowe działanie potrwa od czerwca do końca września, na początku obejmie 10 par złożonych z seniorów/seniorek i towarzyszących wolontariuszy. Do tej pory zgłosiło się do akcji siedem poznańskich restauracji: Cocorico, Modra Kuchnia, Sałatta, Olivio, Oskoma, Pawlina i Yeżyce Kuchnia. Każda z restauracji zadeklarowała możliwą dla siebie liczbę podwójnych obiadów, które przygotuje dla biesiadników. Wszystkim restauracjom jesteśmy z serca wdzięczni za włączenie się w projekt i mamy nadzieję, że tym samym, wspólnie zachęcimy kolejne.

Przy planowaniu działań myśleliśmy o tym, że samotność osób starszych nie jest dobrym doradcą, że utrudnia przyjmowanie świata z całym jego możliwym bogactwem, że zamyka w smutku, zaprasza choroby i zabiera szczęście. Dlatego do projektu zaprosiliśmy seniorów po 65 roku życia, których samotnością na co dzień opiekują się wolontariusze ze SWP Flandria i Stowarzyszenia mali bracia Ubogich. Z drugiej strony, nazwa „Stolik zarezerwowany” zapraszać ma do refleksji nad tym, jaki to zaszczyt móc towarzyszyć seniorowi w codzienności, jaka to wartość móc oddać się rozmowie przy wspólnym posiłku. Nie każdy z nas ma możliwość kontaktu ze starszymi ludźmi, stąd też jesteśmy pewni, że w niejednej poznaniance i nie jednym poznaniaku wzbudzimy tęsknotę za taką możliwością. Ponieważ planujemy rozbudować obiadowe działania, zapraszamy chętne osoby do kontaktu z Centrum Inicjatyw Senioralnych: 61 847 21 11 lub centrum@centrumis.pl.