Kolorowe schody nad Wartą

Dokładnie dwa lata temu dosyć spontanicznie wpadliśmy na pomysł pomalowania schodów przy ul. Chwiałkowskiego, łączących Górną i Dolną Wildę. Uznaliśmy wtedy, że pieniądze wygrane w konkursie „Centrum Warte Poznania” (III miejsce za Miejskie Regały Książkowe) warto przeznaczyć na kolejne działania miejskie, w które zaangażować będziemy mogli poznaniaków. Chcąc poprowadzić cały projekt zgodnie z prawem i przy współpracy z jednostkami miejskimi, postanowiliśmy zwrócić się do ZDMu o zgodę na pomalowanie schodów.

W lipcu 2012 roku otrzymaliśmy odpowiedź od pana dyrektora Szukały:

„Zarząd Dróg Miejskich w Poznaniu opiniuje negatywnie wniosek o pomalowanie schodów łączących Dolną Wildę oraz Górną Wildę. Opinię swą motywujemy utratą bezpieczeństwa użytkowników schodów, która mogłaby nastąpić w wyniku ich ewentualnego pomalowania. Stopnie utracą szorstkość, a kolorowe malowidła spowodują rozproszenie uwagi użytkowników schodów. Nadmieniamy, że utrzymanie dobrego stanu technicznego także zostałoby utrudnione, gdyż jakiekolwiek ubytki czy zniszczenia mogłyby zostać nie zauważone w różnorakiej kolorystyce, co mogłoby spowodować nieszczęśliwy wypadek.”

Niespodziewaną reakcją ZDMu zainteresowały się lokalne media, a także Przewodniczący Komisji Rewitalizacji Rady Miasta Poznania, pan Mariusz Wiśniewski, który wsparł nasz pomysł. Szczęśliwie, po naciskach opinii publicznej, pan dyrektor Szukała zmienił zdanie i uznał, iż malowanie schodów jest możliwe, ale potrzebny jest remont podstopni, a na to niestety nie ma pieniędzy.

Mimo to zorganizowaliśmy otwarty konkurs na najlepszy projekt pomalowania schodów, w którym zgłoszonych zostało ponad 30 pomysłów. W prace komisji konkursowej zaangażowaliśmy przewodniczącego Komisji Rewitalizacji Rady Miasta, przewodniczącego Rady Osiedla Wilda oraz przedstawicielkę ZDMu. Wspólnie wybraliśmy 5 finałowych projektów, spośród których mieszkańcy wybrali jeden zwycięski. W otwartym głosowaniu oddano w sumie 5700 głosów.

Nadal istniał jednak problem remontu schodów. Postanowiliśmy więc zorganizować zbiórkę publiczną, dzięki której wśród mieszkańców uzbieraliśmy prawie 4000 złotych. Nieoczekiwanie okazało się jednak, iż w międzyczasie w budżecie miasta znalazły się pieniądze na ich remont. Jednakże, podczas prowadzenia prac stwierdzono:

„Bardzo duży stopień korozji betonu i stali zbrojeniowej oraz uszkodzenia nawierzchni spowodowane lokalnym załamaniem się płyty żelbetowej na spoczniku. Eksploatacja schodów jest możliwa pod warunkiem naprawy spoczników, zmniejszenia szerokości użytkowej schodów do jednego metra przy obu krawędziach schodów i wyłączenia z ruchu środkowej części schodów, naprawy nawierzchni schodów.”

Doszliśmy więc do sytuacji, w której to nie pomalowane schody mogły doprowadzić do nieszczęśliwego wypadku, lecz ignorancja urzędników i fuszerka przy zlecanych wcześniej remontach. Gdyby nie nasza upartość i determinacja, ZDM nie doszedłby do wniosku, że „schody znajdują się w stanie awaryjnym i muszą zostać natychmiast wyłączone z eksploatacji w dotychczasowy sposób.” Mówiąc prościej, schody grożą zawaleniem, a co za tym idzie zostały częściowo zamknięte.

Z oczywistych względów, nie mogliśmy zrealizować zwycięskiego projektu. Zwróciliśmy się więc z pytaniem o harmonogram prac remontowych, który został przygotowany przez ZDM. Okazało się, iż nowe schody, wraz z podjazdem dla wózków i rowerów (brawo!) powinny zostać ukończone w maju 2015 roku. Co ciekawe, dzięki inicjatywie Tomasza Genowa ze Stowarzyszenia WILdzianie schody najprawdopodobniej wrócą do ich oryginalnego wyglądu z lat 30.

Nie chcąc jednak czekać kolejnego roku na realizację zwycięskiego projektu, postanowiliśmy przenieść go na inne schody. Wpadliśmy na pomysł by pomalować nowo wyremontowane schody nad Wartą. Zdobyliśmy poparcie Rady Osiedla Stare Miasto (dziękujemy serdecznie Janowi Zujewiczowi za całą pomoc) oraz zgodę Wydziału Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Miasta Poznania, który zarządza schodami i Miejskiej Konserwator Zabytków.

5 lipca 2014, po dwóch latach starań, udało nam się zaplanować piknik nad Wartą, który towarzyszyć będzie otwarciu nowych schodów. Więcej informacji na temat wydarzenia znajdziecie TUTAJ.

W całej inicjatywie oprócz upiększenia zdegradowanego terenu (docelowo na Wildzie, w końcu nad Wartą), z którego codziennie korzystają setki ludzi, zależało nam by w cały proces zaangażować poznaniaków, zachęcając ich w ten sposób do współtworzenia i współodpowiedzialność za przestrzeń miejską, z której korzystają.

Wiele osób radziło nam by pomalować schody bez zgody ZDM-u. Najprawdopodobniej projekt byłby już dawno zrealizowany. My jednak zrobiliśmy odwrotnie, zaangażowaliśmy ZDM w konkurs wyboru projektów, wierząc, że współpraca mieszkańców z jednostkami miejskimi jest potrzebna dla obu stron. Choć nie była ona łatwa, w końcu udało nam się wspólnie doprowadzić projekt do końca. Oczywiście nadal czekamy na generalny remont schodów na Wildzie, ale to już jest dyskusja na osobny temat…

Media (wybrane artykuły):

„Wilda: chcieli pomalować schody, ZDM się nie zgodził” – epoznan.pl – 13.08.2012

„Nie będzie kolorowych schodów. „Malowidła rozproszą uwagę użytkowników” – TVN24.pl – 14.08.2012

„Nie pozwolili pomalować schodów” – Fakt.pl – 19.08.2012

„Drogowcy zmienili zdanie. Można malować schody” – TVN24.pl – 14.08.2012

„Poznaniacy wygrali wojnę o schody na Wildzie” – epoznan.pl – 16.08.2012

„Kolorowych schodów nie będzie. ZDM: Za mało pieniędzy na remont.” – TVN24.pl – 12.01.2013

„Ulepsz Poznań zbiera na schody na Wildzie” – codziennypoznan.pl – 16.02.2013

„Schody na Wildzie zostaną pomalowane” – WTK – 21.02.2013

„ZDM wyremontuje schody na Wildzie!” – codziennypoznan.pl – 01.03.2013

„Pozytywny koniec walki o schody na Wildzie” – WTK – 02.03.2013

„Kredkowe schody nie powstaną na Wildzie” – WTK – 16.02.2014

„Schody nad Wartą z kolorowymi kredkami” – Gazeta Wyborcza – 05.07.2014

„Kolorowe śniadanie nad Wartą. Otwarcie schodów „w kredki” przy moście Chrobrego” – MMPoznan.pl – 05.07.2014

„Nie na Wildzie lecz nad Wartą. Schody-kredki wreszcie gotowe” – TVN24.pl – 06.07.2014

  • Data:

    07/05/2014
  • Kategorie:

    Przestrzeń, Sztuka

Click & Share the Love