Naramowicka Office Park – Tomasz Łyjak

8 maja 2013 Uwolnij dyplom

3

Autor: Tomasz Łyjak
Kierunek: Architektura | Politechnika Poznańska
Rok obrony: 2011

Projektowany obiekt to budynek biurowy klasy A tworzący wraz z dwoma bliźniaczymi obiektami kompleks biurowy –Naramowicka Office Park. Działka od dawana wymagała ingerencji architektonicznej ze względu na panujący na niej nieład, dysharmonię z otaczającą zielenią oraz obecność pustostanów. Jest to ciekawa lokalizacja ze względu na dogodną komunikację z centrum jak i przy wyjeździe z Poznania.

Inspiracją przy tworzeniu formy budynków była otaczająca działkę zieleń – drzewa. Do ich nieregularnego, w uproszczeniu – obłego kształtu nawiązano poprzez wykonanie elewacji z powyginanych paneli o zróżnicowanym przekroju. Dzięki temu zabiegowi, w zależności od kąta patrzenia, widzimy rytmicznie podzielone przeszklone wnętrze lub płynącą organiczną falę. Zastosowane rozwiązanie elewacyjne to nie tylko efekt stylistyczny, nadający walory wizualne. Pełni on także funkcję bariery dla promieni słonecznych, ograniczając nadmierne nasłonecznienie przestrzeni wnętrza.

Cechą charakterystyczną dla elewacji są również zmiany linii jej prowadzenia . W zależności od zapotrzebowania, „fala odrywa się od ziemi” tworząc tym samym otwarcia, w których zlokalizowano wejścia do budynków. Zastosowano również zabieg odwrotny – „opadającą falę”, która otwiera płaszczyznę tarasu w jednym z narożników najwyższej kondygnacji.

1

7

4

5