Mariusz Wiśniewski / Przewodniczący Komisji Rewitalizacji RMP

28 marca 2014 2050

Chciałbym, żeby Poznań w 2050 roku był miastem najbardziej przyjaznym do zamieszkania wśród dużych polskich miast oraz miejscem szybkiego znalezienia dobrej pracy, a także – poprzez większą otwartość – najsilniejszym magnesem w kraju dla osób, zwłaszcza młodych, z ciekawymi pomysłami na kulturę i biznes, wykorzystującym w tym celu m.in. znakomite położenie geograficzne w Europie pomiędzy Warszawą a Berlinem.

Sądzę, że w 2050 roku duże znaczenie będzie już miało śródmieście Poznania, dzięki prowadzonej tu kompleksowo i konsekwentnie, począwszy od 2014 roku odnowy i rozwoju tego obszaru, w którym spotkać będzie można wiele odnowionych kamienic, nowych mieszkań na każdą kieszeń, czyste i tętniące życiem ulice, place i deptaki, tonące w zieleni oraz bogate w wydarzenia oraz inicjatywy społeczne i gospodarcze miejsca. Jednym z takich miejsc będzie bulwar rzeczny na Chwaliszewie, gdzie już od 2030 roku znów w danym zakolu popłynie Warta.

Liczę, że po przeprowadzeniu do tego czasu wszystkich niezbędnych inwestycji drogowych, jak m.in. dokończona I rama, Dolna Głogowska czy Nowa Naramowicka oraz tych w transporcie publicznym, poprzez nowoczesne i sprawnie działające linie tramwajowe, zintegrowane z kolejką miejską oraz parkingami na obrzeżach miasta, uda się również umocnić poziom życia i warunki dla różnych aktywności, w tym także rekreacyjnych na pozostałych obszarach miasta, zwłaszcza peryferyjnych, dzięki czemu miasto stanie się bardziej zwarte, a wyprowadzający się obecnie z Poznania mieszkańcy zaczną do niego wracać, dzięki lepszym i cenowo korzystnym warunkom zamieszkania.

+++

Mariusz Wiśniewski – Przewodniczący Komisji Rewitalizacji Rady Miasta Poznania, Radny Platformy Obywatelskiej