List otwarty do TriGranit

7 maja 2012 Nasze działania

LIST OTWARTY

do TriGranit Development Polska Sp. z o.o.

w sprawie realizacji zwycięskiego projektu w konkursie zorganizowanym przez UlepszPoznan.pl

Szanowni Państwo,

zwracamy się do Państwa w imieniu inicjatywy obywatelskiej „Ulepsz Poznań”, której celem jest zbieranie urbanistycznych pomysłów z całego świata, mających za zadanie wprowadzenie do przestrzeni miejskiej ułatwień, inspiracji oraz zabawy. Nasz wortal działa od ponad roku, a 23 marca 2012 zakończył się zorganizowany przez nas konkurs, którego celem było wyłonienie najciekawszego pomysłu zamieszczonego dotychczas na naszej stronie.

Poznaniacy przez miesiąc mieli możliwość oddawania głosu na jeden z sześciu pomysłów, wśród których znalazły się: zjeżdżalnia na dworcu, akcja sadzenia drzew, uliczne szachy, miejskie stoły do ping ponga, infrastruktura dla skaterów oraz bibliobus. W przeciągu 31 dni nasi czytelnicy oddali 2947 głosów, a konkursem zainteresowały się wszystkie poznańskie media.

Po zaciętej walce, dzięki 1188 głosów, zwycięskim projektem została zjeżdżalnia na dworcu, wyprzedzając akcję sadzenia drzew zaledwie o 12 głosów. Wyniki konkursu pomogły nam wysnuć dwa ważne wnioski związane z poznańską przestrzenią miejską. Po pierwsze, Poznaniakom brakuje wspólnych przestrzeni, mających charakter rozrywkowy i spontaniczny. Po drugie, Poznaniacy nadal spragnieni są większej ilości zieleni w mieście.

Zgodnie ze złożoną przez nas obietnicą, chcielibyśmy zachęcić Państwa, jako głównego inwestora Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego w Poznaniu, do realizacji zwycięskiego pomysłu. Jesteśmy świadomi, iż zaawansowane stadium budowy dworca wyklucza możliwość zainstalowania zjeżdżalni na jego obszarze. Mamy jednak nadzieję, że pozytywnie rozpatrzą Państwo realizację pomysłu na przykład przy mającym powstać dworcu autobusowym czy też centrum handlowym obok dworca.

Warto wiedzieć, iż zwycięski projekt zjeżdżalni na dworcu pochodzi z holenderskiego Utrechtu. Zjeżdżalnię w Utrechcie zaprojektowało biuro projektowe HIK Ontwerpers, które uznało, iż ów pomysł będzie nie tylko ciekawym urozmaiceniem wizerunku stacji, ale także formą ukłonu w stronę pasażerów, którzy codziennie korzystają z dworca.

Poznań mógłby być pierwszym miastem w Polsce z tak oryginalnym elementem umieszczonym w sferze przydworcowej. Co więcej, biorąc pod uwagę, iż Poznań Główny to drugi dworzec w Polsce co do ilości obsługiwanych pasażerów, projekt byłby świetną reklamą dla całego miasta, a także inwestora.

Zaletą projektu jest niewątpliwie jego prostota, a zarazem korzystny stosunek ceny do oddziaływania społecznego. Mamy więc ogromną nadzieję, że zdecydują się Państwo zrealizować przedstawiony przez nas pomysł.

W razie jakichkolwiek pytań, sugestii czy propozycji prosimy o kontakt. W załączniku znajdą Państwo zdjęcia projektu zrealizowanego w Utrechcie.

Z wyrazami szacunku,

Zespół „Ulepsz Poznań”

 

P.S. List do wiadomości otrzymują poznańskie media.