List otwarty do Prezydenta oraz Radnych Miasta Poznania

10 kwietnia 2012 Nasze działania

LIST OTWARTY
w sprawie poparcia zwycięskiego projektu w konkursie zorganizowanym przez ulepszpoznan.pl

 
Szanowny P. Ryszard Grobelny, Prezydent Miasta Poznania

Szanowni P. Radni Miasta Poznania

 

Szanowni Państwo,

 

zwracam się do Państwa w imieniu inicjatywy obywatelskiej „Ulepsz Poznań”, której celem jest zbieranie urbanistycznych pomysłów z całego świata, mających za zadanie wprowadzenie do przestrzeni miejskiej ułatwień, inspiracji oraz zabawy. Nasz wortal działa od ponad roku, a 23 marca 2012 zakończył się zorganizowany przez nas konkurs, którego celem było wyłonienie najciekawszego pomysłu zamieszczonego dotychczas na naszej stronie.

Poznaniacy przez miesiąc mieli możliwość oddawania głosu na jeden z sześciu pomysłów, wśród których znalazły się: zjeżdżalnia na dworcu, akcja sadzenia drzew, uliczne szachy, miejskie stoły do ping ponga, infrastruktura dla skaterów oraz bibliobus. W przeciągu 31 dni nasi czytelnicy oddali 2947 głosów, a konkursem zainteresowały się wszystkie poznańskie media.

Po zaciętej walce, dzięki 1188 głosów, zwycięskim projektem została zjeżdżalnia na dworcu, wyprzedzając akcję sadzenia drzew zaledwie o 12 głosów. Wyniki konkursu pomogły nam wysnuć dwa ważne wnioski związane z poznańską przestrzenią miejską. Po pierwsze, Poznaniakom brakuje wspólnych przestrzeni, mających charakter rozrywkowy i spontaniczny. Po drugie, Poznaniacy nadal spragnieni są większej ilości zieleni w mieście.

Zgodnie ze złożoną przez nas obietnicą, chcielibyśmy zachęcić władze Poznania do wsparcia realizacji zwycięskiego pomysłu. Jesteśmy świadomi, iż zaawansowane stadium budowy dworca wyklucza możliwość zainstalowania zjeżdżalni na jego obszarze. Mamy jednak nadzieję, że inwestor pozytywnie rozpatrzy realizację pomysłu na przykład przy mającym powstać centrum handlowym obok dworca.

Warto wiedzieć, iż zwycięski projekt zjeżdżalni na dworcu pochodzi z holenderskiego Utrechtu. Zjeżdżalnię w Utrechcie zaprojektowało biuro projektowe HIK Ontwerpers, które uznało, iż ów pomysł będzie nie tylko ciekawym urozmaiceniem wizerunku stacji, ale także formą ukłonu w stronę pasażerów, którzy codziennie korzystają z dworca.

Poznań mógłby być pierwszym miastem w Polsce z tak oryginalnym elementem umieszczonym w sferze przydworcowej. Co więcej, biorąc pod uwagę, iż Poznań Główny to drugi dworzec w Polsce co do ilości obsługiwanych pasażerów, projekt byłby świetną reklamą dla całego miasta.

Zaletą projektu jest niewątpliwie jego prostota, a zarazem korzystny stosunek ceny do oddziaływania społecznego. Mamy więc ogromną nadzieję, że zdecydują się Państwo poprzeć naszą inicjatywę i pomóc w jej realizacji.

W razie jakichkolwiek pytań, sugestii czy propozycji prosimy o kontakt.

 

Z wyrazami szacunku,
Paweł Głogowski

 

P.S. List do wiadomości otrzymują poznańskie media.

Zdjęcie: [poznan.pl]