Gdańska Mapa Porządku

4 czerwca 2011 Pomysły
Od 1 czerwca na oficjalnej stronie internetowej Gdańska ruszyła „Mapa Porządku”, która umożliwia  mieszkańcom lokalizowanie i zaznaczanie na niej różnych utrudnień, takich jak np. dewastacje, zaśmiecanie, nieprawidłowo zaparkowane samochody i dziury w jezdni. Główną ideą inicjatywy jest poprawienie skuteczności działań miejskich służb w utrzymaniu czystości i porządku.

Co ciekawe, oznaczenie problematycznego miejsca nie wymaga logowania (istnieje ryzyko „zawalenia” bazy nieprawdziwymi zgłoszeniami), a na mapie można wybrać jedno z 12 wskazanych zgłoszeń: zalana ulica, uszkodzony znak drogowy, źle zaparkowany samochód, zalegający śnieg, oblodzenie, dziury w jezdni, bezpański pies, dzikie zwierzę, graffiti, dewastacja, zaśmiecenie oraz inne zdarzenia porządkowe.

Jak czytamy na stronie Gdańska:

„Uruchomienie Mapy Porządku jest pionierskim przedsięwzięciem – jest to pierwsza tego typu aplikacja w Polsce. Przez najbliższe trzy miesiące funkcjonowanie mapy będzie szczegółowo monitorowane. W tym czasie okaże się, czy narzędzie należy rozszerzyć o nowe kategorie zgłoszeń i nowe funkcje.”

Brawo za pomysłowość!

| Paweł Głogowski |

Zdjęcie: Flickr [cc: radziu]