CWP 2013 – nasze pomysły

17 maja 2013 Nasze działania

cwp

Miasto ogłosiło kilka dni temu wyniki II edycji konkursu Centrum Warte Poznania, którego celem jest wprowadzanie w życie pomysłów przygotowanych przez mieszkańców, mających na celu ożywienie centrum Poznania. W zeszłym roku nasz pomysł Miejskich Regałów Książkowych zajął III miejsce i spowodował popularyzację zjawiska tzw. „uwalniania książek”. W tym roku niestety nie udało nam się zdobyć nagrody. Nie martwimy się jednak z tego powodu, gdyż zwycięskie pomysły reprezentują najwyższy poziom i z pewnością urozmaicą śródmiejską przestrzeń Poznania. Wszystkim mieszkańcom, którzy zgłosili swoje pomysły serdecznie gratulujemy!

WYNIKI

W tym roku zgłosiliśmy dwa projekty:

I. ULICZNE FORTEPIANY

Piano

Miejskie pianino to instrument, którego celem jest urozmaicenie przestrzeni miejskiej nie tylko przez jego oryginalność i nietypowość, ale przede wszystkim przez możliwość interakcji. Projekt robi furorę w wielu miastach na całym świecie, a Poznań mógłby jednym z pierwszych miast (pierwszym?) w Polsce, które wprowadziłoby w życie ten oryginalny pomysł.

Miejskie pianino oprócz codziennego użytku mogłoby również być miejscem regularnych otwartych koncertów, podczas których głównymi wykonawcami byliby mieszkańcy Poznania.

Pojawia się oczywiście niebezpieczeństwo zniszczenia instrumentu. By uniknąć tego typu zdarzenia proponowalibyśmy zlokalizowanie pianina w miejscu monitorowanym, najlepiej przy instytucji, która miałaby za zadanie opiekować się instrumentem (tak jak w przypadku MiRK-ów).

LOKALIZACJE:

Obszar ul. Św. Marcin:

• Park Mickiewicza
• Park za Centrum Kultury Zamek
• Chodnik przed Akademią Muzyczną, przy skrzyżowaniu ul. Św. Marcin i Alei Niepodległości

Obszar Ostrowa Tumskiego / Śródki

• Przy Katedralnej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I Stopnia.II. MIEJSKIE PODCHODY – aplikacja na telefon

app_creators

Jest to innowacyjny w skali kraju pomysł na miejską grę, w której może wziąć udział każda osoba przebywająca w Poznaniu. Podróżowanie zgodnie ze wskazówkami aplikacji po naszym mieście może nie tylko ożywić centrum, ale także edukować i informować o bieżących wydarzeniach kulturalnych. W trakcie przechodzenia z punktu do punktu program będzie informował o ciekawych miejscach, które akurat są mijane. Sama gra może zmieniać się w zależności od wydarzeń w mieście – na przykład przy okazji rocznicy Powstania Wielkopolskiego może wieść ścieżką ważnych miejsc dla powstańców (przykładowo od hotelu Bazar pod zamek Cesarski, na dworzec PKP kończąc trasę pod Pomnikiem Powstańców Wielkopolskich).

To co wyróżnia aplikacje na portalu Facebook, to dowolna ilość modyfikacji, dlatego też możliwe jest wprowadzenie dużej ilości gier, nie tylko z okazji wydarzeń, ale także przystosowanych na przykład dla turystów (szlakiem największych atrakcji turystycznych) lub dzieci (krótsze trasy, pełne zabaw i miejsc ulubionych przez najmłodszych).

Zakładamy, że dzięki grze, użytkownicy będą mieli okazję Poznań wiele ciekawych informacji o mieście, jego historii i bieżących wydarzeniach. Aplikacja pomoże w uatrakcyjnieniu wizerunku Poznania jako nowoczesnego miasta korzystającego z nowych technologii i zachęcającego mieszańców oraz przyjezdnych do wspólnej zabawy. Co więcej, wierzymy że korzystanie z takiej aplikacji stanowiłaby ciekawy sposób na spędzanie wolnego czasu i zachęciłaby mieszkańców do odwiedzania centrum miasta.Zdjęcia: streepiano.com, allstarpress