Bookcrossing, czyli co zrobić, gdy przeczytasz książkę.

27 grudnia 2011 Pomysły

Choć nie jest to inicjatywa najodpowiedniejsza na zimową porę, to jej idea jest tak ciekawa, że nie mogłem czekać do wiosny.

Bookcrossing, bo o tym dzisiaj chcę napisać, to społeczna ogólnoświatowa forma popularyzowania czytelnictwa, ruchoma wirtualna biblioteka, bez własnej siedziby, regałów, kart bibliotecznych. Idea Bookcrossingu zrodziła się w 2001 roku w Stanach Zjednoczonych i swoim zasięgiem obiegła cały świat. W Polsce funkcjonuje od 2003 wzbudzając duże zainteresowanie i popularność. W światowy ruch bookcrossingu zaangażowało się już ponad siedemset siedemdziesiąt tysięcy ludzi z ponad 130 krajów. Dzięki nim uwolnionych zostało 5 milionów 605 tysięcy 679 książek (dane maja 2009r.).

Bookcrossing, czyli krążąca książka lub książka w podróży, ma na celu podniesienie poziomu czytelnictwa i spopularyzowanie samego faktu czytania. Bookcrossing polega na zostawianiu przeczytanych książek w miejscach publicznych, (park, pociąg, ulubiony pub, wybrany sklep, teatr, kawiarnia, galeria, kino) jak również w miejscach w tym celu przygotowanych – półkach, stolikach, regałach po to, by znalazca mógł je przeczytać i przekazać dalej. 

[Informacja za bookcrossing.pl]

Bookcrossing to kolejny świetny dowód na to, że internet może przyczynić się do powstania wspaniałej inicjatywy, angażującej ludzi z całego świata. Obok Couchsurfingu, to jedna z ciekawszych inicjatyw typu „share” jaką znam.

| Paweł Głogowski |

Zdjęcie: [spottedbylocals.com]