Kamienica miejska przy ul. Zwierzynieckiej 17 – Anna Kazecka

21 sierpnia 2015 Uwolnij dyplom

wiok1

Autor: Anna Kazecka
Kierunek: Architektura | Politechnika Poznańska
Rok obrony: 2015
Promotor: dr hab. inż. arch. Ewa Pruszewicz-Sipińska, prof. PP

Tematem pracy jest projekt kamienicy miejskiej przy ul. Zwierzynieckiej 17.  Budynek składa się z części usługowej na parterze i części mieszkalnej na pozostałych kondygnacjach.

PROBLEMATYKA DZIELNICY

Dzielnica zmaga się głównie z dwoma problemami:

  • małą ilością terenów zielonych
  • dużą ilością samochodów, a małą miejsc parkingowych

IDEA PROJEKTU 

DRZEWO – DOM

idea

Działka w znaczącym stopniu została zabudowana, w celu otrzymania optymalnej liczby mieszkań. Wygląd obiektu kształtował się poprzez kolejne etapy poszukiwań na makiecie i rozrysowywanie rzutów. Poszukiwania kształtu budynku poprzez powrót do korzeni – złotego podziału. Część elewacji północnej bryły długością odpowiada elewacji budynku sąsiada.

Podjęłam decyzje o pozostawieniu Kasztanowca który znajduje się na działce. Dzielnica i tak jest mało zielona, należy szanować to co pozostało na jej terenie. Bryła budynku będzie więc kształtowana tak by drzewo zostało na działce i było jej atutem. Jego gałęzie będą miłym widokiem z okien mieszkań jak i jednocześnie będą zapewniać prywatność.

księgarnia wnętrze

Budynek ma być niczym drzewo. Oczywiście jest to daleko idąca metafora. Tak jak ptaki i inne zwierzęta krzątają się po jego gałęziach tak tutaj ludzie będą pałętać się po jego mieszkaniach. Ideą obiektu jest wprowadzenie natury do miasta, złagodzenie sztywnych rys betonowych Jeżyc. Zieleń ma wchodzić do wnętrza obiektu, koić, sprawiać że człowiek będzie czuł się zrelaksowany. W obiekcie będzie roić się od tarasów i balkonów, przemyślanych w taki sposób aby dać mieszkańcom ich zieloną oazę w mieście. Dodatkowo w zieleń budynku występuje także w postaci poziomej(zielone dachy) i pionowej(zielone ściany).  Od strony zachodniej okna budynku wychodzą na park ( ogród zoologiczny).

Istotną sprawą jest  zapewnienie optymalnej liczby miejsc parkingowych dla mieszkańców. Należy przy tym pamiętać o znajdującym się na działce kasztanowcu i obszarze który zajmują jego korzenie. W celu uzyskania dużej liczby miejsc parkingowych na jak najmniejszym terenie parking został całkowicie zautomatyzowany, a spora powierzchnia,  którą zajmowałaby rampa została uratowana poprzez wprowadzenie windy dla samochodów.

z lotu ptaka

DRZEWO – KSIĄŻKA

Usługa w obiekcie jest związana z symbolem idei budynku – drzewem, z którego produkowany jest papier, a co za tym idzie książki, będzie to więc księgarnia. Przyczyną mojego pomysłu jest również likwidacja kultowego poznańskiego „Domu Książki”. Brakuje takich miejsc na mapie Poznania. Wnętrza księgarni opierają się na antresolach różnych wysokości.

widok3

widok2

plan zagospodarowania