Wypożyczalnia rowerów i kajaków nad Wartą – Jacek Kolasiński

11 czerwca 2014 Uwolnij dyplom

Projekt: Wypożyczalnia rowerów i kajaków nad Wartą
Autor: Jacek Kolasiński
Promotor: dr inż. arch. P.Biskupski
Politechnika Poznańska, Wydział Architektury
Rok obrony: 2014

PLANSZA 1 | 2 | 3 | 4

Praca dyplomowa dotyczy projektu wypożyczalni rowerów i kajaków nad Wartą w okolicy mostu im. Królowej Jadwigi w Poznaniu. O wyborze tematu zdecydowała możliwość pokazania w jaki sposób można uatrakcyjnić przestrzenie nadrzeczne, które obecnie w Poznaniu są słabo wykorzystane.

Koncepcja

Pierwszym pomysłem było wykorzystanie istniejącego zjazdu służącego niegdyś do załadunku barek. Budynek można nadwiesić nad skarpą umieszczając nad nią magazyn z kajakami, które za pomocą niewielkiej suwnicy można będzie opuszczać bezpośrednio do poziomu wody, wykluczając zarazem konieczność ich przenoszenia. Umożliwiło to ponadto posadowienie budynku na bezpiecznym poziomie, tak by nie zagrażała mu wzbierająca woda. Poza tym nad magazynem powstaje dobre miejsce na taras widokowy.

Rzeka w swoim biegu jak i kształcie terenu przez nią kształtowanego jest bardzo nieregularna. Mimo znacznego okiełznania rzeki, przez umocnienia, widać w niej ślady naturalnych form, które świadczą o jej istocie. Okolica jest bogata w dziką roślinność, która jest głównym atutem terenów nadrzecznych.

Zachowując należyty szacunek do naturalnego otoczenia, uznałem, że należy tak ukształtować, budynek, by jego forma wynikała bezpośrednio z charakteru miejsca i podkreślała je. Jedyna możliwość jaką jest posadowienie obiektu na wale powoduje konieczność doprowadzenia wody do jego podnóża. Zarówno ukształtowanie terenu, szlaki komunikacyjne, jak i zieleń były punktem wyjścia przy projektowaniu układu kompozycyjnego. Budynek został rozciągnięty wzdłuż rzeki i tym samym wkomponowany w linię brzegową.

Funkcja

Forma budynku została podzielona na trzy zasadnicze części. Pierwsza to część dla kajakarzy. W hangarze znajdującym się częściowo nad pomostem, przechowuje się kajaki. Wydawanie kajaków odbywa się przez opuszczanie ich za pomocą suwnicy przez otwór w stropie. Dzięki temu nie ma konieczności znoszenia ich w dół. Poza tym są bezpieczne ponad poziomem wód powodziowych. Druga część na tym samym poziomie to recepcja i wypożyczalnia rowerów. Z holu można udać się na górę do restauracji lub po przeprowadzeniu formalności wynajmu roweru przejść do przechowalni. Obie części łączy ze sobą restauracja, która jest na nich „położona”. Mająca bezpośredni dostęp z tarasem widokowym. Cała północno-wschodnia oraz południowo-wschodnia ściana jest przeszklona otwierając tym samym widok na dolinę warty oraz rozległy most im. Królowej Jadwigi. Przeszklenie względem konstrukcji jest umieszczone na zewnątrz. Dzięki temu kratownica nie dominuje w wyglądzie zewnętrznym budynku, a siedzący przy stoliku może dotknąć potężnej konstrukcji, która dźwiga ciężar restauracji. Jadąc rowerem wzdłuż Warty z północy na południe przejeżdża się pod restauracją, ale można też wybrać inną drogę. Wjechać po nasypie i znaleźć się na poziome restauracji i tarasu widokowego, po czym udać się po drugim nasypie dalej na południe.