Szpital Pediatryczny – Karolina Grzęda

9 października 2012 Uwolnij dyplom

Autor: Karolina Grzęda
Kierunek: Architektura | Politechnika Poznańska
Rok obrony: 2012
Promotor: Prof. Ewa Pruszewicz-Sipińska

Projektowany Szpital Pediatryczny na ul. Piaseckiego wzbogaca funkcję Wielospecjalistycznego Szpitala im. Józefa Strusia w Poznaniu. Projekt ma na celu pokazać, iż szpital nie musi być miejscem nieprzyjemnym i nieatrakcyjnym, ale wręcz przeciwnie – może podnosić standard otaczającej przestrzeni, stając się w ten sposób wizytówką dzielnicy, a nawet całego miasta Poznania.

Budynek przeznaczony jest na 290 łóżek i realizuje bogaty program użytkowy, jednocześnie będąc wygodnym dla jego użytkownika. Wprowadzono nowy układ komunikacji działki przy istniejącym szpitalu, tak, aby oba gmachy były ze sobą dobrze połączone. Projekt uwzględnia m.in. park między „starym” a „nowym” szpitalem oraz pas wysokiej zieleni parkowej izolującej od hałasu ul. Szwajcarskiej.

Forma budynku nie jest przypadkowa – składa się ona z dwóch części, wyższej oraz niższej, bardziej rozległej, w środku której zostały wprowadzone wewnętrzne zielone, doświetlające przestrzeń szpitala dziedzińce, służące również jako bezpieczne przestrzenie zabaw dla dzieci. Cofnięcie wyższej części bryły miało zapewnić dogodne warunki oświetlenia pomieszczeń leczniczych i jednocześnie zapewnić ich maksymalne oddalenie od niepożądanego hałasu.

Zaprojektowany budynek posiada wszystkie niezbędne bloki funkcjonalne, w których zwrócono uwagę na zapewnienie odpowiednio dużej przestrzeni wspólnej, tak bardzo pożądanej w szpitalu pediatrycznym. Budynek o dynamicznej strukturze harmonijnie wpisuje się w istniejącą zabudowę i układ komunikacyjny przy optymalnym wykorzystaniu terenu.