Wilda: Rura, która łączy

Czy zardzewiała, brudna i odstraszająca rura biegnąca nad Dolną Wildą może stać się symbolem wildeckiej kreatywności i współpracy mieszkańców dzielnicy?

Obiektem naszego zainteresowania stała się rura ciepłownicza, która przecina ul. Dolna Wilda na wysokości ul. Krzyżowej. Wspólnie z firmą Dalkia (właścicielem rury), Fundacją SPOT. oraz Zupagrafika odnowiliśmy ją żeby – zamiast szpecić – zdobiła tę okolicę. Zrobiliśmy to jednak razem z mieszkańcami Wildy. Nie tylko dlatego że mieszkają nieopodal i liczymy się z ich opinią, ale bo bez ich pomocy rura, nawet odnowiona, nadal pozostanie czymś martwym, obcym. A chcieliśmy żeby była czymś więcej – żeby mieszkańcy myśleli o niej ciepło, a może nawet byli z niej dumni i pokazywali znajomym; żeby wyrażała wildeckie wartości i stanowiła dokument wspólnego działania tutejszych mieszkańców; żeby choć trochę ożywiała okolicę. By stała się przyczynkiem do wspólnego myślenia, bycia razem i działania w przestrzeni Wildy.

Jak osiągnęliśmy ten efekt? Na rurze pojawiły się dwa zdania, które mówią coś ważnego o Wildzie, czym ona jest, a może – czym miałaby być. Nawiązaliśmy w tej sposób do tradycji rozmaitych haseł wieszanych kiedyś na rurze, choć jednocześnie udało nam się ją przekroczyć. Zdania zostały bowiem zaproponowane nie przez kogoś z zewnątrz, ale przez mieszkańców Wildy, którzy dokładali po jednym wyrazie do fraz zaczynających się od słowa „Wilda”. Dodatkowo do zdań dołączone na rurze zostały również słowa, które kojarzą się wildzianom z ich własną dzielnicą. Oto pełne zdania, ułożone przez mieszkańców:

Wilda to ludzie otwarci na nowe wyzwania, mający wielką pomysłowość i tanie sposoby na wypoczynek, sport i handel, jednak najlepsze są wspólne chwile z przyjaciółmi, którzy są zawsze przy nas, a relaks nas uspokaja, odpręża i daje chęć do realizacji nowych wyzwań, które stymulują nas do życia na Wildzie, gdzie żyje starsze i młode pokolenie, a park na Łęgach Dębińskich niech im służy.

Wilda w każdym sercu zajmuje, gra, towarzyszy, rozkręca jak nic na świecie co się Jezusa słucha poprzez ślepe zamiłowanie ucha wrażliwego na niepowtarzalne dźwięki urokliwej, zjawiskowej dzielnicy, która co dzień daje nam powody do wzruszeń i do uśmiechu serdecznego.

7 września zorganizowaliśmy wernisaż podczas którego na mieszkańców czekał cały szereg atrakcji. Dziękujemy wszystkim za przybycie! Mamy nadzieję, że Rura, która łączy, to wspaniały początek współpracy mieszkańców Wildy, która przyczyni się do rozwoju dzielnicy.

Więcej zdjęć znajdziecie na naszym profilu facebookowym > TUTAJ <

Pomysłodawcą, organizatorem i koordynatorem całej akcji jest Fundacja SPOT., która zrealizowała ów projekt w ramach akcji „Urban Design Wilda”.

RURA, KTÓRA ŁĄCZY na Behance.net

Media (wybrane artykuły):

„Rura, która łączy odsłonięta” – Głos Wielkopolski – 07.09.2013

„Zobacz najsłynniejszą poznańską rurę” – WTK – 07.09.2013

  • Data:

    09/13/2013
  • Kategorie:

    Przestrzeń, Sztuka
  • Współpraca:

    Fundacja SPOT., ZUPAGRAFIKA, Dalkia S.A.

Click & Share the Love