Nie wieszam.

Od lat przestrzeń naszych miast zaśmiecają wielkoformatowe banery, wieszane przeważnie w sposób nielegalny. Niestety, przez ostatnie 20 lat od zmiany systemu politycznego w naszym kraju, nie udało się stworzyć odpowiednio skutecznych norm prawnych, które porządkowałyby otaczającą nas przestrzeń. W konsekwencji żyjemy w miastach wizualnie agresywnych, w których panuje reklamowa wolnoamerykanka.

Możemy czekać na zmiany legislacyjne, które i tak nie powstaną, dopóki politycy oraz urzędnicy nie zrozumieją istoty sprawy. Tymczasem większość z nich problemu nie widzi. Wykorzystują to zarówno podmioty prywatne, jak i publiczne, które czerpią zyski, reklamując się na wielkoformatowych szmatach, często zasłaniających okna mieszkań. Okazuje się, że władze miasta niewiele mogą z tym zrobić.

Widząc bezradność instytucji miejskich oraz samowolę wielu przedsiębiorstw, ruszamy z akcją „Nie wieszam.”, której celem jest promocja podstawowych zasad w zakresie reklamy wielkoformatowej oraz zachęcenie firm działających w Poznaniu do ich przestrzegania. Wierzymy, że przy wsparciu odpowiednich instytucji miejskich oraz mieszkańców, namówimy podmioty publiczne i prywatne do całkowitej rezygnacji z wykorzystywania wielkich banerów jako formy reklamy, która szpeci miasto.

Jednocześnie mamy nadzieję, iż akcja nabierze charakteru pospolitego ruszenia, które zaangażuje mieszkańców w katalogowanie i monitorowanie poznańskich wielkoformatowych banerów, poprzez regularne publikowanie ich zdjęć na stronie internetowej akcji.

Podmioty, korzystające z wielkoformatowych banerów wpisywać będziemy na naszą czarną listę. Natomiast te, które oficjalnie zadeklarują chęć przestrzegania listy dobrych praktyk, a co za tym idzie poczują się do współodpowiedzialności za naszą przestrzeń miejską, będziemy promować znakiem – „Nie wieszam.”

STRONA WWW

Media (wybrane artykuły):

„Nie wieszaj paskudnych reklam!” – codziennypoznan.pl – 06.11.2013

„Akcja „Nie wieszam”, czyli nowy front walki z reklamami na kamienicach” – MMPoznan.pl – 06.11.2013

„Większość reklam wisi nielegalnie…” – TOK FM – 16.02.2014

„Wielkoformatowe reklamy nie znikną z targowych pawilonów” – Onet.pl – 07.06.2014

  • Data:

    11/05/2013
  • Kategorie:

    Przestrzeń

Click & Share the Love