Społeczny Klub Wyborczy

9 września, na czas kampanii przedwyborczej, zainaugurowaliśmy działalność Społecznego Klubu Wyborczego w skład którego weszły: Klubokawiarnia Meskalina oraz stowarzyszenia Prawo do MiastaUlepsz PoznańInwestycje dla PoznaniaPRZYSTANEK FOLWARCZNA. Naszym celem było sprawdzanie jakie pomysły na rozwój miasta mają kandydaci na prezydenta i radnych. Ile z nich ma szansę na realizacje, a które to tylko puste, wyborcze wydmuszki.

W ramach SKW zorganizowaliśmy trzy debaty, prowadzone przez redaktor Agnieszkę Gulczyńską, podczas których stawialiśmy kluczowe pytania: w jakiej sytuacji znajduje się Poznań, jakie stoją przed nim wyzwania oraz jakie w konsekwencji plany i strategie działania powinna podjąć nowowybrana władza publiczna dla rozwoju miasta i pomyślności jego mieszkańców?  SKW powstał z obywatelskiej troski o jakość i poziom wyborczej debaty publicznej. Zależy nam, by dyskusja o mieście była rzetelna i merytoryczna.

Serię spotkań rozpoczęliśmy 9 września debatą prezydencką pod tytułem „Jaki Poznań?”. Do udziału zaprosiliśmy wszystkich, którzy oficjalnie ogłosili swój start w zbliżających się wyborach. We wtorkowy wieczór w Klubokawiarni Meskalina zebrało się ponad 70 osób. Debatę za pośrednictwem serwisu iStream.pl obejrzało ponad 4000 osób i zapewne kolejne tyle słuchało relację na żywo w Radio Merkury. W dyskusji udział wzięło 5 kandydatów: Tadeusz Dziuba (PiS), Jacek Jaśkowiak (PO), Tomasz Lewandowski (SLD), Anna Wachowska-Kucharska (KWW Anny Wachowskiej-Kucharskiej – SIW Poznaniacy) oraz Maciej Wudarski (Koalicja Prawo do Miasta). Zaproszenie nie zostało przyjęte przez obecnie urzędującego prezydenta Ryszarda Grobelnego oraz Zygmunta Kopacza z KNP.

23 września odbyła się druga debata w ramach SKW, do której zaproszeni zostali liderzy list na kandydatów do Rady Miasta. Dyskusja toczyła się pod tytułem „Radni-Bez-radni? Czyli do czego nam Rada Miasta?”. Meskalina ponownie zebrała pełną salę, a całość transmitowało na żywo Radio Merkury. W dyskusji wzięli udział: Maciej Kokorniak (Kongres Nowej Prawicy), Michał J. Kosicki (KWW Anny Wachowskiej-Kucharskiej), Katarzyna Kretkowska (Sojusz Lewicy Demokratycznej), Aleksandra Sołtysiak-Łuczak (Koalicja Prawo do Miasta), Sandra Spychała (KWW Porozumienie Obywatelskie WOLNOŚĆ), Szymon Szynkowski vel Sęk (Prawo i Sprawiedliwość), Mariusz Wiśniewski (Platforma Obywatelska), Jan Zujewicz (KWW Ryszarda Grobelnego).

21 października spotkaliśmy się po raz trzeci. Dyskusja toczyła się pod tytułem „Eksperci społeczni i pretendenci. O stanie Poznania i drogach wiodących do jego poprawy”. Tym razem do dyskusji zaprosiliśmy ekspertów miejskich którzy przedstawili ich oczekiwania wobec kampanii wyborczej i jej wyników, ocenili komitety i kandydatów oraz przedstawili prognozy i nadzieje wyborcze. W trakcie dyskusji wskazani przez komitety kandydaci na członków Rady Miasta Poznania mieli możliwość komentowania opinii zaproszonych gości. W debacie wzięli udział: Michał Beim (Instytut Sobieskiego), Adam Beim (Rowerowy Poznań), Jakub Głaz (krytyk architektury, inicjatywa Otwarte), Marcin Halicki (Wielkopolskie Forum Organizacji Osób z Niepełnosprawnościami) oraz Paweł Sowa / Stowarzyszenie „Inwestycje dla Poznania”. Komitety reprezentowali: Maciej Kokorniak (Kongres Nowej Prawicy), Michał Kucharski (KWW Anny Wachowskiej-Kucharskiej), Łukasz Mikuła (Platforma Obywatelska) oraz Lech Mergler (Koalicja Prawo do Miasta).

Wydarzenie na FB.

Media:

„Pierwsza debata prezydencka w Poznaniu bez Grobelnego” – Głos Wielkopolski – 09.09.2014

„Wybory samorządowe. Politycy zjedzą społeczników na śniadanie” – Gazeta Wyborcza – 25.09.2014

  • Data:

    09/09/2014
  • Kategorie:

    Partycypacja

Click & Share the Love