Podsumowanie roku 2012

28 grudnia 2012 Nasze działania

2012 rok był dla nas niezwykle udany. Z dość prostego bloga, którego głównym celem było zbieranie ciekawych urbanistycznych pomysłów z całego świata, przeistoczyliśmy się w stosunkowo prężnie działającą grupę ludzi, którym zależy na rozwoju Poznania. Mimo iż inicjatywa przez ostatnie 12 miesięcy nie odeszła całkowicie od swojego pierwotnego założenia (skolekcjonowaliśmy w tym roku 22 rozmaite miejskie pomysły), nasza działalność rozrosła się.

Za ważny moment w 2012 uznać można stosunkowo głośny konkurs z okazji pierwszej rocznicy funkcjonowania strony, którego celem było wyłonienie najciekawszego pomysłu przez nas opublikowanego. W głosowaniu internetowym podczas którego oddano prawie 3000 głosów, pierwsze miejsce zajęła zjeżdżalnia przy dworcu kolejowym, minimalnie wyprzedzając akcję sadzenia drzew. Mimo wielu starań, niestety nie udało nam się przekonać ani władz miasta, ani wykonawcy inwestycji do zainstalowania nietypowego elementu.

Na szczęście nasze kolejne pomysły znalazły poparcie w inicjatywie miasta, jaką był konkurs „Centrum Warte Poznania”, którego celem było wyłonienie projektów obywatelskich mających za zadanie uatrakcyjnienie poznańskiego śródmieścia. Nasz pomysł Miejskich Regałów Książkowych (MiRK-ów) zajął 3 miejsce, a dziś na ulicach Poznania stoją już 4 z nich.

Sporo nadziei wiązaliśmy z tzw. Poznańskim Budżetem Obywatelskim, gdzie do finałowej 20 dostały się 2 nasze pomysły: “Żeby inne miasta zieleniały z zazdrości” – projekt partnerstwa na rzecz nowych nasadzeń w centrum miasta oraz „Ulice dla wszystkich” – projekt weekendowego zamykania ulic dla ruchu samochodowego. Mimo iż nasze pomysły zajęły odpowiednio 8. i 18. miejsce, nie kwalifikując się do finałowej piątki, ucieszyło nas zainteresowanie poznaniaków i prawie 5000 głosów oddanych w sumie na oba projekty.

Zachęceni małymi sukcesami postanowiliśmy przeprowadzić konkurs na najciekawszy projekt pomalowania schodów przy ul. Chwiałkowskiego. Ze względu na opór ZDM-u oraz słaby stan technicznych podstopni cała akcja została przełożona na rok 2013. Już niebawem będziemy informować o dalszych losach inicjatywy.

W drugiej połowie roku spore zainteresowanie wzbudziła nasza nowa akcja pod tytułem „Uwolnij dyplom!”, dzięki której udało nam się „uwolnić”, jak na razie, 9 prac magisterskich związanych z tematyką poznańskiej przestrzeni miejskiej. W grudniu, kontynuując temat jakości przestrzeni Poznania, wyłoniliśmy natomiast zwycięzcę pierwszej edycji konkursu „Wzorcowy szyld”, którego celem było zwrócenie uwagi na ciekawe i estetyczne szyldy.

Za nasz kluczowy projekt uznać musimy jednak serwis Fyrtel.org, który w obliczu wymierającego centrum, postawił sobie za cel wspieranie śródmiejskich mikroprzedsiębiorstw, zarówno tych mających wieloletnią tradycję, jak i nowych, nadających świeży powiew miastu. W szczególności skupiliśmy się na promocji lokalnych biznesów rodzinnych, a do dziś udało nam się przeprowadzić rozmowy z prawie 30 przedsiębiorcami.

Do mniejszych, ale bardzo udanych inicjatyw zaliczyć możemy przeprowadzoną wspólnie z pracownią EkoDeko „Zieloną partyzantkę” oraz pomoc, w ramach Festiwalu Outerspaces, przy rewitalizacji jednego z wildeckich podwórek.

W mijającym roku uczestniczyliśmy również w debacie dotyczącej stanu poznańskiego śródmieścia, czego dowodem był nasz udział w różnego rodzaju dyskusjach oraz dwa artykuły: „Jakie centrum, takie miasto” oraz „Nie spisujmy Starego Rynku na straty”.

Rok zakończyliśmy skromnym prezentem, jakim jest nasza „Ściąga obywatelska”, czyli 50 zagadnień dotyczących Poznania, o których warto pamiętać w 2013.

Na bazie wszystkich tych doświadczeń mamy ogromną nadzieję, iż 2013 będzie dla nas tak samo udany jak 2012 i że nasze działania przynajmniej w minimalnym stopniu przyczynią się do otwarcia głów mieszkańcom Poznania na ciekawe i niekonwencjonalne rozwiązania miejskie. Dziękujemy za wsparcie i do zobaczenia w 2013!