Odpowiedź Prezydenta Miasta Poznania

22 czerwca 2012 Nasze działania

Kilka dni temu otrzymaliśmy od Pana Ryszarda Grobelnego, Prezydenta Miasta Poznania, odpowiedź na nasz list otwarty w sprawie poparcia zwycięskiego projektu w konkursie zorganizowanym z okazji pierwszego roku działalności Ulepsz Poznań. Bardzo dziękujemy Panu Prezydentowi za odpowiedź. Pozwolimy sobie jednak skomentować kilka informacji zawartych w liście.

>PEŁNA WERSJA LISTU<

1. Budowa zjeżdżalni na terenie dworca kolejowego w Poznaniu

Pan Prezydent słusznie zauważył, że decyzja w sprawie budowy zjeżdżalni nie należy do niego. Niestety jednak nie otrzymaliśmy żadnego wsparcia w tej sprawie. Szkoda. Biorąc pod uwagę bardzo niskie koszty projektu, Poznań mógłby stać się pierwszym miastem w Polsce z tak nietypowym rozwiązaniem w obszarze przydworcowym. Ostatnia nadzieja w wykonawcy Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego.

2. Akcja sadzenia drzew i inne.

Choć pisaliśmy do Pana Prezydenta wyłączanie w sprawie zjeżdżalni, to cieszą nas także odpowiedzi w sprawie akcji sadzenia drzew oraz innych projektów, które brały udział w konkursie.

Liczby wskazane przez Pana Grobelnego miały zapewne zasugerować, iż miasto sadzi wystarczającą ilość drzew, a „akcyjne sadzenie drzew w systemie dużo i szybko jak najmniejszym kosztem” nie ma sensu. Pisząc o akcji sadzenia drzew nigdy nie myśleliśmy jednak by realizować nasz projekt sposobem „dużo, szybko i tanio”. Zainspirowani pomysłem nowojorskiego urzędu miasta, który przez ostatnie lata posadził (przy wsparciu mieszkańców oraz prywatnych przedsiębiorców) ponad 500 tysięcy drzew (!), uważamy że stać Poznań na przeprowadzenie akcji sadzenia drzew, podczas której posadzono by w centrum miasta np. 10-15 wysokiej jakości drzew, z odpowiednią ochroną, przy partycypacji dzieci i dorosłych poznaniaków. Tego typu działanie na pewno wpisałoby się w program miasta, którego celem jest „wzrost świadomości ekologicznej mieszkańców”. Analizując więc list Pana Prezydenta, stwierdzić można, iż albo doszło do nieporozumienia w interpretacji idei akcji sadzenia drzew, albo inaczej niż Pan Prezydent podchodzimy do sprawy uświadamiania i partycypacji mieszkańców w sprawach miasta.

Co do odpowiedzi w sprawie pozostałych pomysłów, zwłaszcza tych związanych z umilaniem czasu w przestrzeni miejskiej (uliczne szachy, stoły do ping ponga itp.), wierzymy że krótki spacer w centrum miasta stanowi wystarczający komentarz.

 

Zdjęcie: [Oficjalny profil Pana Grobelnego na Face Book’u]