MIASTOmovie / Kino Grunwald

3 sierpnia 2017 Nasze działania

Wspólnie z Kino Gruwald zapraszamy na placyk przed Winiarnią Pod Czarnym Kotem! W każdą środę sierpnia o 21:30 wyświetlamy filmy z architekturą w tle w ramach programu MIASTOmovie. Będzie się działo!

PROGRAM

9 sierpnia / środa
21:30 „Kraina pałaców”, reż. Adam Smith, Ting Song, 61′
wprowadzenie Franciszek Sterczewski

Chiny, Ordos. „Miasto duchów“, wybudowane od podstaw na pustynnym obszarze, wciąż czeka na swoich lokatorów. To nie jest scenariusz filmu science-fiction, ale rządowy plan modernizacji rolniczego regionu.

12 sierpnia / sobota
Spacer – poznański postmodernizm
oprowadzanie: Izabela Klimaszewska

Architektura projektowana i budowana w latach 80 i 90-tych, mimo iż dotychczas nie była obiektem analiz wielu badaczy, przeżywa swój renesans. Lata przemian gospodarczych, politycznych i społecznych odcisnęły wyraźne i unikatowe piętno w krajobrazie Polski. Ów fala nowych barw, materiałów, form i kształtów nie ominęła Poznania.

Po post-modernistycznym kwartale (a w zasadzie trójkącie), ulokowanym w obrębie ulic: Mylnej, Jeżyckiej i Poznańskiej, oprowadzi nas pani architekt Izabela Klimaszewska, która była szefową i projektantką w pracowni Klimaszewska & Biedak, autorstwa której powstało większość z budynków mieszkalnych z tego rejonu w latach 1992 – 2002.

Czy wszystkie plany architektów udało się zrealizować? W jakiej kondycji dzisiaj znajduje się ta architektura?

Na te i pokrewne pytanie będziemy szukali odpowiedzi już w najbliższą sobotę! Zbiórka przy drewnianych piramidach na przeciwko Wytwórnia Lodów Tradycyjnych na ul. Kościelnej.

Wstęp wolny, ale ilość miejsc jest ograniczona.

16 sierpnia / środa
21:30 „Bowlingtreff”, reż. Adrian Dorschner, Thomas Beyer, 61′

Powstanie w 1987 r. kręgielni w Lipsku stanowiło prawdziwe wydarzenie i dawało mieszkańcom możliwością dotknięcia przysłowiowej „Ameryki”. Od 1997 r. spektakularny obiekt pozostaje nieczynny, popadając w ruinę. Twórcy dokumentu prezentują nam barwną historię miejsca, w którym bawiły się całe Niemcy wschodnie.

19 sierpnia / sobota
14:00 Spacer – poznański modernizm
oprowadzanie: Kuba Głaz

Zapraszamy na spacer śladem architektury modernistycznej, a naszym przewodnikiem będzie krytyk architetkury Kuba Głaz. Czy wszystkie plany architektów udało się zrealizować? W jakiej kondycji dzisiaj znajduje się ta architektura? Na te i pokrewne pytanie będziemy szukali odpowiedzi już w najbliższą sobotę! Zbiórka pod Galerią Miejską Arsenał.

Wstęp wolny, ale ilość miejsc jest ograniczona.

23 sierpnia / środa
21:30 „Mit Pruitt-Igoe”, reż. Chad Friedrichs, 83′

Pruitt-Igoe to osiedle w amerykańskim St. Louis, którego wyburzenie w dwadzieścia lat po triumfalnym oddaniu do eksploatacji przeszło do historii kultury jako koniec modernizmu w architekturze.

30 sierpnia / środa
20:00 Dyskusja przed filmem – polityka komunikacyjna Miasta Poznania
21:00 „Rowery kontra samochody”, reż. Fredrik Gertten, 90′

Dyskusja o komunikacji indywidualnej, oraz zbiorowej z udziałem znamienitych gości: Michała Beima – eksperta od transportu miejskiego, Joanny Gabiś z Zarządu Dróg Miejskich, Andrzeja Janowskiego ze stowarzyszenia Rowerowy Poznań, oraz wiceprezydenta Macieja Wudarskiego

Film opowiada o ludziach, którzy poprzez swój tryb życia i zaangażowanie społeczne starają się walczyć z rosnącą liczbą samochodów zagarniających przestrzeń ich miast. Twórcy zabierają nas m.in. do Kopenhagi i Amsterdamu.

6 września / środa

20:00 Dyskusja przed filmem – Murale w mieście
21:00 „Pixadores”, reż. Amir Escandari, 93′

Dyskusja o muralach, grafitti, oraz szeroko pojętym street arcie z udziałem znamienitych gości.

Przedstawiciele brazylijskiego anarchistycznego ruchu graffiti zostają zaproszeni na Biennale sztuki. Obserwujemy ich wyprawę oraz pobyt w Berlinie.

Do zobaczenia!

Wydarzenie jest współfinansowane ze środków Miasto Poznań.