KIT: Wszechobecne szyldy reklamowe

4 września 2011 HIT/KIT

Od ponad 20. lat, kiedy miasta w Polsce zaczęły upodabniać się do aglomeracji zza naszej zachodniej granicy, z jednym problemem władze nie chciały albo nie umiały sobie poradzić. Chodzi o wszechobecne, natarczywe i szpetne szyldy reklamowe, które zaśmiecają estetykę miejską nie tylko w Poznaniu.

Jakże smutnym faktem jest brak wprost proporcjonalnego powiązania pomiędzy rozwojem infrastruktury miejskiej a poziomem poczucia estetyki. By zobrazować skalę problemu, postanowiłem policzyć szyldy reklamowe na 24 ulicach wokół Starego Rynku*. Wyniki okazały się zadziwiające.

W najściślejszym sąsiedztwie Starego Rynku znajduje się 287 reklam. Przy założeniu, że rynek okala 25 ulic (wliczając w to SR) daje to ponad 10 reklam na ulicę! W czołowej trójce znalazły się:

Wielka – 32 reklamy
Wrocławska – 31 reklam
Wodna – 29 reklam

Wokół Starego Rynku nie ma ani jednej ulicy bez szpetnego szyldu reklamowego!

Cieszy stosunkowo mała ilość szyldów na Starym Rynku (15 – nadal więcej niż średnia). Pojawia się jednak inna plaga, a mianowicie reklamy wielkoformatowe, które zasłaniają całe elewacje budynków. Najświeższym przykładem jest olbrzymia reklama T.Mobile zasłaniająca dwie kamienice na rogu ul. Szkolnej i ul. Półwiejskiej.

Szczytem bałaganu i dominacji reklamy w mieście jest jednak inny budynek na rogu Szkolnej i Półwiejskiej, który od lat stoi opuszczony i straszy zaklejonymi oknami. WSTYD!

Już niedługo sprawdzimy jak bardzo utopione w reklamach są m.in. takie ulice jak Półwiejska czy Św. Marcin!

| Paweł Głogowski |

* Obliczenia zostały dokonane według subiektywnego kryterium. Do zestawienia nie doliczałem szyldów, które swą estetyką wkomponowują się w architekturę i otoczenie. Liczyłem przede wszystkim świecące szyldy, które wyraźnie wystają poza linię budynku i które w żaden sposób nie pasują do starej zabudowy w centrum miasta. W zestawieniu wzięły udział ulice: Wielka, Wrocławska, Wodna, Szkolna, Paderewskiego, Szewska, Woźna, Wroniecka, Żydowska, Kramarska, Gołębia, Zamkowa, Ślusarska, Klasztorna, Dominikańska, Jaskółcza, Kozia, Masztalarska, Rynkowa, Mokra, Sieroca, Świętosławska, Murna, Franciszkańska (kolejność wedle ilości szyldów na budynkach – malejąco).