Dwa miasta, jeden cel

25 maja 2011 Pomysły

Londyn i Pekin – dwa różne miasta, dwa różne systemy polityczne, dwie zupełnie różne mentalności, a jednak w obu tych aglomeracjach motywuje się i zachęca mieszkańców do przesiadki na rower.

W Pekinie jednym z głównych problemów jest olbrzymie zanieczyszczenie powietrza generowane m.in. przez samochody. Jednym ze sposobów walki ze smogiem jest próba podniesienia liczby osób poruszających się na rowerach o 25% w ciągu 5 lat (plan z 2010 roku). Pomóc ma w tym przekazanie do miejskich wypożyczalni 50,000 (słownie: pięćdziesiąt tysięcy) (!) rowerów. W Pekinie nieprędko jednak (jeżeli w ogóle) minie dominacja samochodów. Rowerzyści narzekają na brak dróg rowerowych oraz wszechobecne zanieczyszczenia, które utrudniają przemieszczanie się. Mimo wszystko, podejmowane są próby zmiany sytuacji, które warto obserwować.

Sytuacja w Londynie wygląda inaczej. Stolica Anglii, to bogate miasto, które nie od dziś prowadzi politykę wyłączania samochodów z centrum miasta. Mnie osobiście zainteresował jednak pomysł władz miejskich na organizację tzw.„London Cycle Challenge”. Celem konkursu jest wyłonienie drużyny, która przejedzie najwięcej kilometrów na dwóch kółkach w ciągu miesiąca. Połączono więc zgrabnie zabawę z rywalizacją oraz promocją roweru, jako środka transportu. Nic tylko przyklasnąć!

Więcej na temat rowerowego Pekinu w artykule „Campaign to boost cycling in Beijing”.

Więcej na temat „London Cycle Challenge”.

| Paweł Głogowski |      

Zdjęcie: Flickr [cc: euniyah]