Dom integracji studenckiej przy Placu Wiosny Ludów – Agnieszka Kornecka

19 marca 2014 Uwolnij dyplom

2

Autor: Agnieszka Kornecka
Kierunek: Architektura | Politechnika Poznańska
Rok obrony: 2014
Promotor: prof. Ewa Sipińska

Tematem pracy jest projekt architektoniczny budynku usługowo-biurowego przy Placu Wiosny Ludów w Poznaniu. W 5-kondygnacyjnej bryle, dwie dolne kondygnacje zajmują funkcje dedykowane głównie studentom. Z myślą o akademickiej społeczności Poznania została zaprojektowana duża sala audiowizualna z odpowiednim zapleczem i zewnętrznym placem, księgarnia z kawiarnią, biblioteka połączona z czytelnią, sklep z materiałami plastycznymi oraz restauracja studencka. Stanowią one Dom Integracji Studenckiej. Na wyższych kondygnacjach znajdują się biura oraz galeria wystawowa.

Projektowany obiekt koresponduje skalą z sąsiednią zabudową. Dzięki wewnętrznemu dziedzińcowi w przyziemiu oraz przestrzeni „wydrążonej” w bryle na wyższych kondygnacjach funkcjonuje on od wnętrza, naturalnie izolując się od otaczających go ulic.

To właśnie z dziedzińca dostępna jest komunikacja pionowa – klatki schodowe i zespół wind. Na dziedziniec otwarte są „knajpki” – restauracja oraz księgarnia z kawiarnią. W rezultacie dziedziniec staje się sercem obiektu, wewnętrznym placem, punktem skupiającym gości. Z przeszklonych galerii wokół dziedzińca dostępne są wszystkie zespoły pomieszczeń na wyższych kondygnacjach.

W elewacjach można dostrzec nawiązanie do formy ukrytego dziedzińca. Wybrzuszenia pionowych elementów nad wejściami są wynikiem jego eliptycznego kształtu.

4

5