Ale WIR (Warta/ Inicjatywa/ Rozwój)!

21 grudnia 2011 Pomysły

Poznań to jedno z tych polskich miast, które ma szczęście znajdować się nad rzeką. Od lat jednak, nasza aglomeracja zamiast zwracać się w stronę Warty, odwraca się od niej, pozostawiając samym sobie piękne tereny nadwarciańskie. Miasto, nie wiedzieć czemu, nie widzi w Warcie ani miejsca odpoczynku i sportu, ani źródła zysków. Rzeka do dziś żyje swoim własnym życiem.

Pojawił się jednak promyk nadziei w postaci Partnerstwa „Na rzecz Warty”, zawiązanego przez Miasto Poznań oraz firmy: KuiperCompagnons, DHV i SwedeCenter. Celem inicjatywy jest stworzenie kompleksowego planu rozwoju terenów nadwarciańskich. Co ważne, pierwszym krokiem do jego realizacji było zwrócenie się do rządu holenderskiego o dotację z programu „Partners voor water”.

Kilka dni temu okazało się, iż Poznań, jako jedno z 8 miast (w konkursie zostało złożony 28 wniosków), otrzyma dofinansowanie na rozwój swoich terenów nadwarciańskich (dokładna suma nie jest jeszcze znana). Oznacza to najprawdopodobniej, że już w przyszłym roku tereny wzdłuż Warty będą zmieniać swoje oblicze na bardziej cywilizowane.

Równolegle Partnerstwo „Na rzecz Warty” prowadzi ciekawą stronę oraz blog, na którym zamieszczane są aktualności dotyczące samej inicjatywy, a także rzeki Warty. Polecamy!

Strona: dorzeczni.pl
Face Book: dorzeczni.pl

| Paweł Głogowski |

Zdjęcie: Flickr [cc:Michael Ransburg]